تبلیغات
کتابخانه شهیدکرموند - کتاب حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم(ص)
کتاب حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم(ص)

توضیحات

تاریخ ایجاد در یکشنبه, 30 آذر 1393 15:52

نوشته شده توسط علی اکبر عبدالغفار

جویندگان حق وعلاقه‌مندان به موفقیت در زندگی فردی واجتماعی جز تأسی از گفتار، رفتار و سیره معصومین راه دیگری ندارند اما بر کسی پوشیده نیست که این تأسی بدون علم و آگاهی از سبک زندگی پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت امکان پذیر نیست.

کتاب حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم(ص) به کوشش حمیدرضا مطهری و به همت جمعی از پژوهشگران درصدد است تا برخی از زوایا و ابعاد ناشناخته یا کمتر شناخته شده زندگی آن اسوه و الگوی بشیریت در اختیار جویندگان قرار دهد.

امروز با گسترش وسایل ارتباطی و پیشرفت تکنولوژی و افزایش شبهات در تلاش برای تقدس‌‌زدایی از شخصیت‌های بزرگ اسلامی هستند که این کتاب با پژوهش در زندگی حضرت نگاهی دیگری از شخصیت بالای پیامبر(ص) را به نمایش بگذارد.

در آغاز این کتاب به قلم دکتر سید علیرضا واسعی نگاهی گذرا به زندگی پیامبراکرم(ص) صورت گرفته و در دو قسمت با عنوان فرازمندی حیات نبوی تا عصر مدنی و پیشرفت حیات نبوی در عهد مدنی، اطلاعات اجمالی از زندگی پیامبر(ص) در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

در این کتاب تلاش شده تا مقالات با چینش مناسبی ارائه شود تا خواننده با جوانب مختلف زندگی و سیره پیامبر(ص) آشنا شود، بنابراین در ادامه مقاله پیامبر(ص) و قرآن اثر حجته الاسلام والمسلمین سید عبدالله حسینی آمده است که در آن رابطه پیامبر(ص) با قرآن، قرائت، تلاوت، محافظت، تعلیم و تفسیر قرآن و نیز عمل و استناد به آن در سیره نبوی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بررسی مقایسه‌ای گزارش‌های سیره نبوی با قرآن عنوان مقاله‌ای است که آقای مصطفی صادقی در آن برخی وقایع عصر نبوی چون جنگ‌های بدر، احد، خندق و تبوک از دیدگاه قرآن و منابع تاریخی را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.

آقای دکتر اصغر منتظر القائم در نوشتار خود با عنوان دگر گونی‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهر مکه در عصرنبوی با اشاره به وضیعت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مکه پیش ازاسلام به تغییرات آن‌ها در عصر نبوی پرداخته است.

تحول ساخت شهری مدینه و پذیرش مرکزیت درعهد نبوی عنوان مقاله‌ای است که سرکار خانم دکتر شهلا بختیاری در آن با اشاره به ساختار یثرب پیش از اسلام، تحولات آن در عصر نبوی و چگونگی شکل گیری شهر مدینه در این دوره را بیان کرده است.

کیفیت روابط اجتماعی مدینه در زمان ر سول خدا(ص) و تلاش واقدامات آن حضرت در راستای بهبود وضعیت مدینه و تصحیح روابط اجتماعی آن، توسط سر کار خانم سیده معصومه اخلاقی در مقاله‌ای با عنوان روابط اجتماعی مدینه در عصر نبوی بررسی شده است.

اصول حاکم بر سیاست خارجی پیامبر(ص) به قلم آقای دکتر رضا عیسی‌نیا نکاتی چون دعوت، التزام به پیمان های بین المللی، تالیف قلوب ونفی سبیل را از اصول سیاست خارجی نبوی بر شمرده است.

سرکار خانم منیره ناصح ستوده در مقاله‌ای با عنوان حضور سیاسی جوانان در حکومت رسول خدا(ص)، اهتمام پیامبر(ص) به جوانان و به کارگیری آنان در مناصب و مقامات وحوزه‌های مختلف حکومتی را بررسی کرده است.

کیفیت حضور، وظایف یا نقشی که زنان در جامعه عصر نبوی برعهده داشتند در مقاله ای با عنوان نقش زنان در حکومت پیامبر(ص) توسط آقای سید محمود سامانی تدوین شده است.

سیره نظامی پیامبر(ص) عنوان مقاله‌ای است که حمیدرضا مطهری نگاشته و در آن پس ازبررسی شیوه مدیریت نظامی پیامبر(ص) تاکتیک‌های جنگی آن حضرت را بیان کرده است.

حفظ و تقویت توان نظامی نیروها با آموزش و رزمایش و تجهیز سپاه را بیان کرده و در آخر به رفتار بشر دوستانه پیامبر(ص) در جنگ‌ها پرداخته است و همچنین رعایت اصول جوان مردانه، توجه به حال کودکان و زنان و افراد ناتوان، نهی از نسل کشی و منع به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی و محافظت از محیط زیست از اموری است که در این نوشتار تبیین شده است.

آقای محمد رضا فرخی در مقاله ای با عنوان سیره امنیتی رسول خدا(ص) با اشاره به مفهوم امنیت وابزارهای تأمین آن به اقدامات و شیوه رسول خدل(ص) در تأمین امنیت پرداخته و تحت عنوان ابزارها و شیوه نرم افزاری تآمین امنیت به اقدامات آن حضرت برای این مهم پرداخته است.

تعداد همسران رسول خدا(ص)، وضعیت زندگی و خانوادگی آنان و راز و رمز ازدواج‌های آن حضرت در مقاله‌ای با عنوان حکمت ازدواج پیامبر(ص) به وسیله آقای جلیل تاری تدوین گردیده است.

 دراین مقاله با اشاره به تعدد زوجات در ملت‌های گذشته و سنت عربی و نیز ضرورت تعدد زوجات، علت ازدواج‌های پیامبر(ص) را بررسی کرده است.

آقای سید خلیل طاووسی در مقاله خود باعنوان حجاب در عصر رسول خدا(ص) با اشاره به پوشش زنان جزیرة العرب و فرهنگ انواع پوشش عرب، به تشریع حجاب و آیات آن، وضعیت حجاب در مدینه عصر نبوی پرداخته است.

اخلاق خانوادگی پیامبر(ص) عنوان مقاله‌ای است که توسط حجت الاسلام اصغر ثنایی تهیه و رفتار پیامبر در خانواده، با همسران و فرزندان و اهتمام به تربیت فرزندان را بررسی کرده است.

حجت الاسلام امیر علی حسنلو در نوشتار خود باعنوان بهداشت فردی در سیره نبوی این موضوع را بررسی وسیره و سنت نبوی را در زمینه توجه بهداشت غذا، بدن و... بیان کرده است.

روابط و رفتار پیامبر(ص) با یهود، پیمان‌های پیامبر(ص) با آنان و نبرد‌های میان یهودیان و مسلمانان در مقاله‌ای با عنوان مناسبات پیامبر(ص) و یهود به وسیله آقای مصطفی صادقی تدوین شده است.

روابط پیامبر با مسیحیان عنوان مقاله سر کار خانم گلشاد حیدری است که ضمن اشاره به پیشینه حضور مسیحیت در جزیرة العرب مناطق مسیحی نشین آن، دیدگاه مسیحیان نسبت به پیامبر(ص) و روابط آن حضرت با مسیحیان رابه بحث گذاشته است

مقاله پایانی را سرکار خانم منیر ه شریعت جو نگاشته‌ که در این نوشتار با عنوان صابئین و زردشتیان درعصر نبوی ضمن اشاره به پیشینه تاریخی آنان و اعتقاداتشان، رفتار و روابط پیامبر(ص) با آنان را بررسی کرده است.

این کتاب 684 صفحه‌ای که از سوی نشرپژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده، در ابتدای هر مقاله چکیده و در پایان مقاله‌ها نتیجه‌گیری و کتابنامه نیز آورده شده است.

 [ یکشنبه 14 دی 1393 ] [ 12:25 ب.ظ ] [ شهید محسن کرموند ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه